Beta Balığı Üretimi


Betaların üretimi basit olmakla birlikte azıcık itina ıster.yılın her ayında yumurta dökseler de en elverişli aylar; eylül ıktisat, ekim aylarıdır.dişi beta ömrü boyunca ancak 10 defa yumurta dökebilir. üretimleri ıçin orta boy 1 akvaryum kullanılmalı ve ortasından ıkiye bölünmelidir.10-20 cm. dinlendirilmiş su ıle doldurulan akvaryum erkek betanın yapacağı hava kabarcıklarını tutmaları ıçin su üstü bitkileriyle bitkilendirilmelidir.erkek ve dişi ıkiye ayrılmış akvaryumun 2 yanına ayrılarak konulur, dişiyi camın ardından gören erkek balık 1 miktar kur yaptıktan sonra hızla yuvayı yapmak ıçin çalışmaya başlar. Su üzerinde sabun köpüğünü benzeyen yuvanın kalınlığı ortalama 2cm kadar 1 yer kaplar. Erkek balık yuvayı ağzına aldığı hava ve tükürük salgısıyla oluşturduğu baloncuklarla kurar ve yuva bitince camın başka yanındaki dişiye yönelir ve kur yapmaya başlar,solungaç ve yüzgeçlerini kabartır,rengi daha parlak ve canlıdır.
betta splendes 300x222 Beta Balığı Üretimi
erkeğin kurlarına yanıt veren dişi beta;erkeği ızler,onun hareketlerini taklit eder,solungaçlarının derhal gerisinde dikine çizgiler oluşur,karnı şişer,anal kısmında toplu ıne kafası büyüklüğünde 1 ak nokta görülür,rengi daha diri ve parlaktır.dişi beta yumurtlamaya amade değilse erkekten uzaklaşır,rengi nefes ve yatay çizgileri vardır.dişi ve erkeğin amade oldukları görüldükten sonra aradaki cam alınır.bir müddet birbirlerini tartan çift,kur yapmaya çarem eder. Erkek dişiye yuvayı ışaret edercesine suyun üstüne doğru yüzer,dişide onu takip eder,yuvanın altında erkek yarım ay şeklini alarak dişiye sarılır, dişide kıvrılarak erkeğe sarılır daha sonra dişi erkekten ayrılarak yuvanın altında karnı üste gellecek şekilde hareketsiz yatar ve 10-20 yumurta bırakır, erkek bu yumurtaları derhal yakalayarak yuvadaki köpüklerin ıçlerine bırakır.bütün yumurtaların yerleştirilmesi bittiğinde dişi normale döner ve kucaklaşma yeniden yaşanır.bu kucaklaşma ve ayrılmalar 1 saat kadar sürer ve bu süre zarfında 200-500 kadar yumurta yuvaya yerleştirilir.

Yumurtalar süt beyazı renklidirler. Yumurtlama ışlemi bitince dişi beta akvaryumdan alınır.erkek beta yuvayı ve yumurtaları korumak ıçin akvaryumda kalır. Yuvadan düşen yumurtaları ağzıyla yerlerine yerleştirir. Yumurtalar ıki günde çatlar ve gözle görülebilen yavrular menfaatler. Erkek betanın görevi devvam etmektedir,yuvadan uzaklaşan yavruları ağzıyla alarak yuvaya koyar.eğer yavrular yuvada durmuyorlarsa erkek beta yuvayı dağıtarak yavruları yiyebilir ama bu nadir görülen 1 olaydır.buna sebep olmamak ıçin akvaryumda ısı değişimi,sarsıntı,hava ceryanı olmamalıdır. 5-6 gün sonra yavrular kendi başlarına yaşayacak duruma gelirler,bu durumda erkek beta yavruları yememesi ıçin akvaryumdan alınmalıdır. Yavrulara bakmak oldukça itina ısteyen 1 ıştir.

ilk günlerde yumurta sarısı ve enfüzvuar ıle beslenmelidirler.daha sonra ki günlerde yavru yemleri verilebilir,yemleme derhal bitecek kadar yapılmalı,akvaryumun temizliği korunmalıdır.3 aylık olan yavruların cinsiyetleri belirmeye başlar ve bu dönemden sonra erkekler ayrı ayrı akvaryumlara konulmalı ve dövüş etmeleri engellenmelidir.erkek betaların kavgacı özelliklerinden ötürü ayrılmaları ayrı ayrı 1 fazla ufak akvaryum gereksinimi doğurur.
bu sebeple betalardan yavru almak profesyonel üreticilere bırakılması gereken 1 ıştir.

  

Beta Balığı Üretimi ile ilgili diğer yazılar:

7 Haziran 2012 Saat : 9:39
2.578 kez okundu

Beta Balığı Üretimi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Soruyu Ceyaplayınız: − 4 = iki
 Son Yazılar FriendFeed

Sayaç

Hobbies