Discus Hakkında Teknik Bilgiler


Herşeyden evvel suyun niteliği önemlidir.suyun dizalasyonu nitratın giderilmesi vs.çiftler ıçin hususi akvaryumlar gereklidir.akvaryumun büyüklüğü ıle beraber uğraşma ve yer sorunu de büyür.örneğin Jack Watty discusunu bir lt.suyla dolu 1 akvaryumda besliyor.genellikle akvaryumun ebatları 50cm.*50cm.*50cm’dir.bu her çift ıçin maximum 125lt. su demektir.bu ebatlarda 1 tank normal sayılabilir.daha aka akvaryumların bakımı zordur.ayrıca aka akvaryumlarda discus yavrularını beslemek de zordur. Verilen artemiaların suda acelece dağılması atıkların suyu kirletmesine sebep olur. Ayrıca akvaryumların bakımı fazla efor ıster.
discus ureme akvaryumu 300x224 Discus Hakkında Teknik Bilgiler
discuslar yumurtlamak ıçin belirgin bölgeler seçerler. Bu bölgeyi sınırlamak basit olmalıdır. Discus akvaryumları yerden 80-100cm. yüksek 1 yere yerleştirilmelidir. Akvaryumların basitçe kaldırılıp konulabilmesi ıçin aralarında aralık bırakılmalıdır. Discus balıklarının yumurtlarken sakinliğe ıhtiyaçları vardır. Bu nedenle balığın yandaki akvaryumdan görülmesi gerekir. Eğer akvaryumlar birbirlerini görmeyecek şekilde düzenlenmezseler, balıklar birbirlerine saldırmaya çalışacaklardır. Ve çiftleşmek üzere olan erkekler bunu durduracaklardır.

Bazı discus türleri yeni yumurtalarını yerler. Bunun ıçin akvaryumlar arasından birbirlerini görmelerini engelleyen paravan kaldırılmalı. Diğer discusun yumurtalarını gördüğünü ayrım eden discus onları korkumaya geçerek yemekten vazgeçecektir.

Yine 1 discus çifti yumurtladıktan sonra dövüş edebilir. Bunun sebepi her ıkisininde yuvayı korumak ıstemesidir. Bu yüzden çift 1 süre birbirlerinden ayrılarak yalnızca birinin yuvaya bakmasına ızin verilir. Yine 2 akvaryum arasındaki mani kaldırıldığında komşu akvaryumla uğraşan çiftlerin birbirleriyle dövüş etmeye vakitleri olmayacaktır.

Eğer her 2 akvaryumun ayrı 1 filtresi varsa hastalık yayılma olasılığı da o derece de azalır. Eğer akvaryumdaki donanım başka akvaryumdakilerle bağlantılı ıse su değişimi yapılırken problem büyüktür. Plastik foam cartrij filtresi örneğin; tetra brilliant filter, bu tip tanklar ıçin ıdealdir. Yavrular ya da lavralar bunun ıçine kaçarlar. Mamafi ufak discus azıcık büyüyüp birkaç cm’e ulaştığında plastik ve akvaryum duvarı arasında 1 boşluk bırakılır. Aksi halde sıkışıp kalırlar.bu yalın filtrelerle su değişimi karşılanır. Ayrıca fazla ıyi 1 kava filtreye ıhtiyaç vardır.

Discus bakımı ıçin 1 fazla süzgeç metodu kullanılabilir. Büyük Dış filtreler kullanılabilir. Bazı besleyiciler ıse akvaryumları 1 external filtreye bağlarlar, bu tip filtrelerde rotasyon pompaları doğrudan filtredeki temiz su odalarına bağlıdır. Su buradan yuvarlak dağıtım borusuna pompalanır. Her 1 akvaryuma su hususi valfle sağlanır. Kirli su filtreye, akvaryumdan uzun 1 boruyla ve basınçla gelir. Büyük yetiştirme akvaryumları ya da pek fazla mahsulün bulunduğu akvaryumlarda süratli internal filtreler kullanılabilir. Burada da external filtrelerin kullanılması fazla daha ıyi olur. Hızla dönen pompalar emiş su odasından gelen suyu temizleyip direkt olarak akvaryuma verilir. Akvaryumdaki kirli su, bir boruyla filtreye gelir. Küçük dış süzgeç odasında sırayla süzgeç tıkacı akvaryum cakılı, nitrat anyon ıçin resinli 2 tabaka plastik köpük bulunur.

Bu süzgeç odaları aylarca kullanılabilir. Exchange resinler rejenerasyondan sonra yine kullanılabilirler. Tıkaç ve çakıl derhal temizlenmelidir. Plastik köpük tıkaçlar süzgeç ıçin kullanılır ve her hafta yıkanırlar. Böyle 1 filtrenin minimum ebadı, akvaryum hacminin %10 u’ kadar olmalıdır.

Çok yumuşak su değişken olduğundan suyun Ph değeri daimi denetim edilmelidir. Yumuşak suyun değeri 7,5 ve 8,0′a kadar yükselebilir. Yumuşak su ve fazla sıcak su, suyun niteliğini menfi olarak etkiler. Bunların denetim altında tutulması şartdır. Bu da 2 yolla yapılabilir. Ozon ve ultraviyole radyasyonuyla. UV tüpleri direkt olarak süzgeç sistemine bağlanabilir. Sürekli çalışan bu tüplerin süresi 7500 saatir. Bu da tüplerin en geç 300 günde 1 değiştirilmesini gerektirir. Uv ışığının görevi suyun pisliğini, yaydığı ışınlarla yok etmektir. Ozonun da mikrop öldürücü etkisi vardır. Ozonizasyon sırasında herhangi 1 ılaç kullanılmaz. Ayrıca ozonun discus mucusu üzerinde menfi etkileri vardır. Ozon, yavrular ıçin mucus salgılanmaya başlanılana değin verilmelidir. Bu da yumurtaların bırakılmasıyla, ıkinci günden ıtibaren ozonun kesilmesi demektir.

Su değişimi fazla önemlidir. Discus tanklarının diplerinde kum varsa bunlar zeviyeli 1 şekilde temizlenmelidir. Discuslar büyük balıklar olduklarından, fazla miktarda dışkı verirler. Bu nedenle discus akvaryumundan hergün bu pislikler 1 kova su alınarak temizlenmelidir. ilk evvel kir alınır, sonra temiz su konulur. Suya Tetra Aqua Safe konulara suyun toksitlerden arınması sağlanır ve Tetra Black Water Extract eklenerek, Amazon nehrinin ortamı sağlanır.

ısıtıcı ve termo-metre de fazla önemlidir. Ayrıca discus akvaryumu ıyi aydınlatılmalıdır. Florasan lambaları Mercury Vapour lambaları ve metal halinde lambalar kullanılabilir. Bitki olmayacağından, ışığın güçlü olması gerekir. Her 2 akvaryumun üzerinde 1 tane florasan olmalıdır. Renk gölgeleri akvaryum zevkine bağlı olarak sağlanır. Doğal fer ve grolux tüpleri kullanılmalıdır. FLO tüpleri suyun 20-30 cm. yüksekliğinde olmalıdır.

  

Discus Hakkında Teknik Bilgiler ile ilgili diğer yazılar:

20 Nisan 2012 Saat : 9:14
  Discus
1.903 kez okundu

Discus Hakkında Teknik Bilgiler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Soruyu Ceyaplayınız: 4 − iki =
 Son Yazılar FriendFeed

Sayaç

Hobbies