Melek Balığı Üretimi


Akvaryum balıklarını üretmek, belirli bir tecrübe elde edildikten sonra, tüm akvaryum severlerin bir hedefi olmaktadır. Balıkların akvaryum ortamında üretilmesi, yavru bakımı balık yetiştirmenin en heyecanlı kısımlarıdır. Buna en güzel örnek her zaman üremelerinin kolaylıkları için aranan ve belki tüm akvaryum severin tecrübe ettiği bir tür olarak canlı doğuranlar verilebilir. Hazır yavrular veren bu türler bu nedenle çok sevilirler.
melek baligi uretimi pet34.com  300x199 Melek Balığı Üretimi
Melek balıkları üretimi biraz tecrübe gerektiren bir konudur. Üretim için uygun koşulların sağlanması balıkları yetiştirmekten daha farklıdır. Dış etkilere karşı son derece güçsüz olan yumurtaların başarı ile açılmaları üreticinin dikkatine bağlıdır.Öncelikle üretim için seçilen balıklar birbirleri ile uyumlu olmalıdırlar, aralarında fazla yaş ve boy farklı olmamalıdır. Bazen erkek melekler üreme döneminde çok sertleşebilirler. Bu sırada dişiye kur yaparken onu yaralayabilirler, dişinin yumurtlama için henüz hazır olmaması da erkeğin sabrını daha da zorlar. Akvaryumda dişi için kaçabilecek ve saklanabilecek alanlar olması kızgın erkeğin saldırıya varan kur hareketlerine karşı balığı koruyacaktır. Karma akvaryumda başka erkeklerin olması damızlık erkeğin tutumunu iyice sertleştirebilir. Bazen de erkekler son derece uysal olup etrafına hiç bir zarar vermez. Eşlerin diğer balıklardan ayrılmaları stres seviyesini düşüreceği için daha rahat bir üreme ortamı sağlayacaktır. balıkların cinsiyetlerinin nasıl tespit edilebileceği Melekler ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular sayfasında yer almaktadır.

Çoğunlukla melek balıkları eşlerini kendileri seçer ve çift olarak diğer meleklerden ayrı bölgede yüzerler. Ancak karma akvaryumlarda eş seçiminde öncelik baskın erkeğindir. Dişisini o belirler ve başka eşlerin erkeklerini sindirip bunların dişileri üzerinde hakimiyet kurabilirler. Sadece üretim amaçlı olarak da karşıt cinsten melek balıkları bir araya getirilebilir. Yani eşlerin seçimi akvaryum sahibin tarafından da yapılabilir. Üreme içgüdüsü ile hareket eden balıklar bu durumda da çoğunlukla sorunsuz bir şekilde üreyeceklerdir.Melek balıkları yavrularına bakan türlerdir. Bu nedenle eğer yavrular ebebeynleri tarafından bakılması isteniyor ise damızlık eşler mutlaka en az 50lt hacminde ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Karma akvaryumlarda yavrular, yumurtlalar diğer balıkların saldırılarına maruz kalacaklardır. Eşler çok kızgın olduklarında kendi yumurtalarını da yiyebilirler. Bu olay genellikle karma akvaryumlarda görülür. Eş balıkları ayırmak pek çok sorunun kendiliğinden ortadan kalkması için tercih edilmelidir.

Eşleşen melekler 15-20 gün arayla ortalama 400-500 civarında yumurta verirler. Üreme faaliyetleri tüm yıla yayılsa da genellikle kış aylarında balıkların dinlendikleri görülmektedir. Günlerin uzamaya başlaması ile birlikte eşleşme hareketliliği de artar. Ancak iyi ışıklandırılmış ve sürekli 26-28C0 arasına sabitlenen su ısısı ile kışın da balıklardan yavru almak mümkün olabilmektedir. Uzun süre yumurta veren ve dinlenmelerine izin verilmeyen dişilerin beslenmelerine dikkat edilmelidir.

Yumurtlama alanı dikey ve pürüzsüz yüzeylerdir. Damızlık eşler genellikle bu bölgeden ayrılmaz ve yumurtlamadan 1-2 gün öncesinden yüzeyi temizlemeye başlarlar. Yumurtlama alanı geniş bir bitki yaprağı, filtre borusu, hatta akvaryum camı olabileceği gibi balıkların sürekli dolaştıkları alanlara yerleştirilecek düz bir taş, asılacak eski bir plak, plastik bir boru parçası veya suni üreme hunileri de kullanılabilir. Yüzey seçimi akvaryumcunun elindeki malzemelere bağlıdır.

Yumurtlamaya hazır çiflerde üreme tüpleri dışarı çıkar. Dişi balıkların üreme tüpleri erkeklerinkinden daha uzun olduğundan bu anda kesin bir cinsiyet ayrımı yapmak mümkün olabilir. Yumurtlama akşam üzeri başlar ve yaklaşık olarak 1,5 saat sürer. Yumurtlama süresince eşlerin rahatsız edilmemesi amacıyla akvaryumun bu kısmı kağıtla kaplanabilir. Eşler ne kadar sakin ve rahat yumurta döküp bunları döllerse yavru elde etme verimi de o kadar yüksek olacaktır. stresli bir ortamda erkek ve dişinin ilgisi dağılacağı için bazı yumurtalar dişinin karnından suya dağılacak, taşa yapışan yumurtaların bir kısmı ise erkek tarafından döllenmeyecekir. Yumurtlama bitince üretimin şekline göre ya yumurtalar başka bir yere alınır yada eşlerin yanında bırakılır. Eşlerin yanında bırakılan yumurtalar çoğunlukla dişi balık tarafından bakılır, yumurtaları sürekli olarak yüzgeçleri ile su akımı verir, ağzıyla yumurtaları temizler, küflenenleri ayırır. Erkek ise genellikle yumurtalarla ilgilenen dişiyi kollar ve arada o da yumurtalara bakar. Dişi tekrar yumurtlamaya hazır hale gelince yavrular ayrılmalıdır, yoksa anne baba kızgınlıklarından kendi yavrularını yiyebilirler.

Doğal koşullarda melek yavruları bir süre ana-babalarının yanında kalır. Ancak akvaryum şartlarında üretim yapıldığında yumurtaları ayırmak ve yavruların başka bir yerde doğmalarını sağlamak olasıdır. Yumurtaların yapışık olduğu taş veya plastik parça küçük bir akvaryuma (15-20lt) alınır. Yumurtaların 3-4cm yanında orta şiddette su dolaşımı yapacak şekilde sürekli çalışan bir hava taşı bulunmalıdır. Böylelikle doğada annenin yaptığı yumurtalara sürekli bol oksijenli taze su akımı taklit edilmiş olur. Yavru akvaryumu 28C0 sıcaklığında sabit tutulmalı, suyun pH’ı en fazla 7.0 olmalı ve ilk 3 gün suya 2lt için 1 damla metilen mavisi damlatılmalıdır. Döllenmemiş yumurtalar 24 saat sonra beyazlaşır, daha sonra üzeri küflenir. %10 kadar yumurtanın bu şekilde yitirilmesi normal sayılabilir. Ancak daha fazla yumurta beyazlaşıyorsa eşlerde, suda veya metilen mavisinde bir sorun var demektir.

Yumurtaların beyazlamasına ilişkin bilgiler Melekler ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular kısmında anlatılmaktadır. Beyazlayan yumurtalar daha ileriki günlerde küf uzantıları ile yüzmeye başlamamış yavrular için tehlikeli olabilir. Akvaryum tabanı yavruların kaybolmaması için mutlaka çıplak olmalıdır. Bir hafta içinde yavaş yavaş balığa dönüşen yavru balıklar 7.günün sonunda yüzmeye başlar. Bu süreye kadar yumurtlandıkları taşa veya akvaryum tabanına yapışık olarak durular. İlk 7 gün yumurta keselerinden beslenen yavruları bundan sonra artemia vermek gerekir. Bu konu Beslenme bölümünde detaylı olarak anlatılmaktadır. 10. günden itibaren yavruları yeni yeni çıkmaya başlayan minyatür kanatları ile yavaş yavaş melek balığına dönüşmeye başlar. Yavruları bu evrede görmek gerçekten büyük bir zevktir. Güçsüz olan yavrular yüzmeye başladıktan itibaren 1 hafta içinde öleceklerdir. Doğal seleksiyon gereği yalnızca doğada güçlü olanlar hayatta kalır. Bu dönemde sık aralıklarla beslenme hayatta kalan yavru sayısının artmasına yardımcı olacaktır. İlk ay itibari ile balıklar tam bir melek balığı şeklini almıştır.

Tüm hayvanlar doğal içgüdülerinin doğrultusunda üremektedirler, böylelikle nesillerini devam ettirirler. Akvayum ortamında üreyen balıklarımızın da aynı içgüdü ile hareket ettikleri şüphesizdir. Ancak suni ortamda eşlerin üremelerine müdahele edilerek yumurtalarının yanlarından alınması balıkların istediği bir durum değildir.Yumurtaları alınan eşler bu içgüdülerini tatmin edemezler, birşeylerin eksikliğini sürekli hissedeceklerdir. Uzun vadede bu durum eşler arasında ciddi kavgaların görülmesine yol açabilir. Bu bağlamda amatör olarak üretim yaparken balıklarımızı belirli aralıklarla yavruları ile bırakmanın onlar için daha sağlıklı olacağını unutmayalım.

  

Melek Balığı Üretimi ile ilgili diğer yazılar:

20 Nisan 2012 Saat : 10:24
21.793 kez okundu

“Melek Balığı Üretimi” için 1 Yorum

  1. Adem Bilir diyor ki:

    Güzel ve faydalı bir makale. Teşekkür ederim.

Melek Balığı Üretimi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Soruyu Ceyaplayınız: 3 − bir =
 Son Yazılar FriendFeed

Sayaç

Hobbies